Auktion för livet
<!--@ParagraphImageLinkAlt-->

TR Helsingborg - 28-01-2014

Auktion för livet

Den 6 april slår vi upp portarna till Dunkers Kulturhus, Helsingborg. Vi bjuder in till en dag fylld av fynd! En dag där intäkterna från varje försäljning gör skillnad i kampen mot barncancer.

Från när och fjärran har bidragen kommit in. Vi är överväldigade av den generositet som konstnärer, idrottsprofiler och företag visar. Låt oss presentera ”Konst för Livet”, ”Prylar för Livet” och ”Upplevelser för Livet”! Äntligen ett tillfälle där shopping faktiskt gör skillnad!

Konst för Livet
Olja, akvarell, byst, keramik, smycke, akryl, litografier, grafiskt tryck, collage, fotokonst, stengods. Verken fascinerar, väcker tankar och inspirerar. Carl Fredrik Reuterswärd, Ardy Strüwer, Alex Kristjánsson, Regina Lund, Lasse Åberg, Björn Rönnquist, Caroline af Ugglas, Peter Wahlbeck, Per-Olof Olsson, Carolina Gynning, Agneta Gynning, Lis Zwick, Lars Wallin, Toni Lewenhaupt - verk från världskända, såväl som lokala, konstnärer har donerats till denna auktion som är på god väg att bli en riktig ”snackis” inom kulturvärlden.

Välkände Joakim Bengtsson (HAV/Antikrundan) kommer att agera auktionsförrättare. Auktionen organiseras i samarbete Klara Urbàn och bissera.se. Du kan redan nu spana in verken på bissera.se. Är du konstnär och känner att du också vill vara med när vi Kämpar för Livet? Insamling av verk pågår fram till 28 februari!

”Prylar för Livet” och Upplevelser för Livet”
Denna dag finns det något för alla. Eller vad sägs om en Manchester United-tröja signerad av stadens stolthet – Henke Larsson? En 5-rätters på en av Skånes mest välrenommerade restauranger – Gastro? En galet snygg weekendväska från Baron? En keps signerad av Formula 1-stjärnan Lewis Hamilton? En weekend på Rusthållaregården.

Varmt välkomna till Helsingborg den 6 april!

Tillbaka

Team Rynkeby News - Videoblogg

Häng med lagen bakom kulisserna på träningar, evenemang och följ med under Tour de Paris.

Se mer

Bli Barnsupporter

Bli barnsupporter och stöd Team Rynkebys insamling till Barncancerfonden.

Ge ett bidrag

Platinum Sponsors

Follow @TeamRynkeby on Instagram